Madrid
Výlet do Madridu byl plánovaný podle letenky a ne podle počasí, což se nám moc nevyplatilo. Začalo to dobře-z vyhřátého Alicante jsme odlítali v 23:00, přesně o půlnoci jsme úspěšně přistáli v Madridu. Na letišti už na nás čekala Rosi - kamarádka od Bonky, u které jsme bydlely - a ta nás dopravila do jejich bytu. Ten sice nebyl v Madridu, ale ve městě Parla, což bylo zhruba půl hodinky vlakem do centra Madridu. Večer jsme šly spát relativně brzo, aby jsme ráno byly svěží na ty náročný pochody.
Hned druhý den jsme jely do Madridu. První naše výprava vedla na náměstí Plaza Mayor. Jako náměstí pěkný, ale hrozně velký a prázdný, takže tady nic moc zajímavýho k vidění nebylo
Holky na Plaza Mayor. Ta s těma růžovýma teniskama je Rosi, u které jsme bydlely. A ty další jsou již všem známý-Bonka a Elly
Asi půlka náměstí...ale ta druhá byla hodně podobná
Živá socha-původně jsem myslela, že to je jen figurína, ale pak se ukázalo, že to je fakt člověk-malinkej- a že hlavu má schovanou pod košilí. Chudák, tak tam seděl a zmrzal
Jezdecká socha, něco jako náš Václav. Ale jméno tohodle jezdce jsem si bohužel nezapamatovala...
Tohle byla taková smutná postavička Spidermana. A v pozadí je vidět voják-nevím, jestli to byl nějaký bezejmenný, ale připadal mi jak Švejk, což by byla opravdová rarita. Škoda, že jsem se nezptala
Po obhlídce Plaza Mayor a okolí jsme se vydaly na náměstí Plaza Espaňa. To taky bylo takový nijaký. Možná to bylo tím počasím...
Sousoší dona Quijota a jeho věrného druha Sancha Panzy.
S donem Quijotem:-)
Naše další kroky vedly k nedalekému Palace Royal - sídlu královské rodiny. Svítilo se tam, takže předpokládáme, že byli doma:-) Dalo se jít i dovnitř, ale to nás nějak nelákalo, takže jsme to jen zběžně obhlídly zvenčí, trochu pomrzly a vyrazily na další toulky městem
A opět holky-tentokrát s královským palácem
Pro ty, kdo neví-španělská vlajka:-)
V jedné z madridských uliček...
Tohle se mi na Madridu líbilo. Vyhráli si s "cedulema" a názvy ulic, takže každý název ulice byl vyskládaný z kachliček a k tomu byl obrázek, který vyjadřoval, co ta ulice znamená...mimochodem ty vyskládaný kachličky mají i v jiných městech, Alicante nevyjímaje, ale všechny jsou stejný (tzn.že nemá každá ulice jiný obrázek apod.)
Elly se svým super levným deštníkem. Ten koupila hned první den u nádraží za 2 eura a už se na něho může dívat jen na fotkách, protože během odpoledne se totálně rozbil a zlomil na 2 místech:-)
Naší první procházku jsme ukončili tam, kde jsme začaly-na náměstí Puerta del Sol. Na tomhle náměstí je velevýznamná socha - Oso y madroňo, což je symbol Madridu a je to medvídek požírající nějaké plody ze stromu. Co mě překvapilo bylo, že ta socha byla uplně malinkatá, ale o to víc roztomilá:-)
První den byl hodně náročný, protože jsme byly hodně venku, pršelo, byla zima a foukal vítr a navíc mi navlhly boty, takže mi byla pěkná kosa i od noh. Ale nechaly jsme se nalákat Rosi, která chtěla večer někam vyrazit. Jako nechtělo se mi hodně, ale říkala jsem si, že ji udělám radost. To jsem dělat neměla:-) Byl to děs, protože město Parla je něco jako náš Havířov-postavený v relativně nedávné době, všechny ulice stejný, vůbec ne pěkný a všechny bary a kluby byly naskládaný v jedné malinké uličce asi 45 minut pěšky od jejího bytu. Takže asi do 3 hodin do rána jsem musela poslouchat neznámý disko písničky, utahaná a zničená a ještě se psychicky připravovat na dlouhou cestu nezáživným a studeným městem. Jaké štěstí, že potkala jednoho kamaráda, co nás pak vzal autem. Jinak by mě asi kleplo :-)
Druhý den zase směr Madrid. Protže jsme dlouho ponocovaly, vyrazily jsme až po 2 hodině odpoledne. A to přímo do Centra de Arte Reína Sofía. Vystoupily jsme na nádraží Atocha, které vypadalo zevnitř parádně. Byla tady menší botanická zahrada a jezírko s želvičkama
Těch tam bylo mnoho a mnoho...
V době, kdy jsme tam byly se zrovna konala nějaká esoterická výstava. Upřimně řečeno, byla to nuda jak cyp, ale holky se tam bavily, tak jsem aspoň pozorovala plazící se želvy. Bylo tady plno stánků s různýma zázračnýma kamenama, léčivýma vůněma a v tomhle stánku za 40 euro kreslily aury.
Naštěstí tam holky nebyly až tak dlouho, takže po asi půl hodině čekání jsem se dočkala a šly šly jsme na tu Sofii. V tomhle muzeu bylo k vidění hodně moc a taky jsem z něho byla uplně nadšená. Poprvé jsem viděla něco od Picassa, pak tam byl Joan Miró, Salvador Dalí a mnoho dalších. Taky byly v některých místnostech televize, na kterých se promítaly rané filmy-mezi nimi třeba i Hitchcock.
Centro de Arte Reína Sofia
Zrovna se konala výstava Retrospección německého umělce Thomase Shutteho. Bylo to každopádně zajimavý ( v dobrým slova smyslu:-). Tohle zrovna byla místnost, kde nic nebylo, jen tyhle 2 křesla a 2 obrazy...
Muzeum bylo výborný, ale únavný:-)
Tahle soška se jmenuje La Bella Alemana...tak jsem si ji zvěčnila i s Elly a teď mám foto s dvěma německýma kráskama:-)
Část obrazu Guernica. Oficiálně se to fotit nesmělo, tak máme aspoň tenhle nelegální snímek. Obraz to byl fenomenální, obrovský a poprvý v životě se mi stalo, že jsem měla z obrazu husí kůži (když jsem to říkala Elly, tak říkala, že je na tom podobně). Bonku a Rosi to ale nějak nenadchlo a tenhle obraz ani neviděly...
Tady s Elly ve skleněným výtahu. Kdo se dívá pozorněji, tak si může všimnout lehkého náznaku strachu v mým výrazu...už jsme byly hodně vysoko a podlaha byla skleněná a stěny taky, tak jsem našlapovala jen zlehka a opatrně:-)
Muzeum teda bylo úžasný, ale vzhledem k tomu, že jsme dojely do Madridu později, než jsme plánovaly, tak už se smrákalo a ještě jsem skoro nic neviděla. Holky chtěly jet metrem, ale protože zrovna nepršelo, tak jsem s nima nejela a šla si sama, pěšky a bloudila uličkama a malýma náměstíčkama. Po cestě jsem viděla dům Miguela de Cervantese, městské divadlo a plno zapadlých barů, kde se podávaly tapas a něco dobrýho k pití.
Náměstí Plaza de Santa Ana. Nevím, co je to za budovu, ale byla netradičně osvětlená.
Museo de Jamón-aneb muzeum šunky. Ono to ve skutečnosti nebylo muzeum, ale obchod, kde se dalo jak nakoupit, tak i posedět a postát se známými, koupit pivo a k tomu pojídat něco šunkovýho. Koupila jsem si tady výborný sendvič se sušenou šunkou a sýrem za pouhý 1 euro a tak mi chutnal, že ten večer jsem si koupila ještě další:-)
Když jsem se znova setkala s holkama, tak jsme si řekly, že zajdeme na kafe a že je u příležitosti maminčiných narozenin pozvu na pravé španělské cherry (Jeréz)
Tak mami, ještě jednou-všechno nejlepší k narozeninám :-)
Poslední den jsme šly s Elly samy, protože Bonka šla ještě večer do večírku a vrátila se nad ránem a my chtěly jít hodně brzo. První cíl-bleší trh Rastro. V průvodci bylo napsaný, že se jedná o trh, kde se prodává všechno možný, různý haraburdí z druhé ruky, který nikdo nepotřebuje apod. Jenže opak byl pravdou. Byl to trh víceméně o oblečení, v podstatě furt stejným oblečení a nic mimořádnýho nás tam nenadchlo. A když už jo, tak to bylo předražený. Ale jinak podívaná dobrá a taky je to jedna z madridských klasik, tak aspoň mlžu říct, že jsem tam byla.
Tohle jsme potkaly po cestě-obchůdek s pochutinama a to žlutý, co zabírá velkou část výlohy jsou chipsy. Asi budou hodně čerstvý:-)
Pohled na trhoviště plný lidí
Tenhle pouliční umělec tam hrál na sklinky-byl výbornej (sice ne tak, abych si koupila CD, ale drobný jsem mu dala). Hrál známý skladby a fakt to bylo super. Možná i lepší, než byla kdysi reklama v podobným stylu na Pilsner Urquell.
Jedna z malůvek na Rastru
A tahle figurýna to tam z dálky všecko sledovala...
Jak jsme to všecko obhlídly, tak jsme sedly na metro směr zastávka Banco de Espaňa. Venku se konala zrovna manifestace proti potratům "Právo na život". Všude plno maminek s kočárkama, důchodců a malých dětí a těch, kterých se to týkalo nejvíc tam bylo nějak pomálu.
V pozadí Palacio de Telecomunicaciones Correos aneb něco jako naše hlavní pošta
Manifestující lid...ale bylo to celkem poklidný, hlavním symbolem byl balónek ve tvaru srdíčka a celkově to vypadalo spíš jako nějaká fiesta
Před bránou Puerta de Alcalá. Protože byla manifestace, tak byla uzavřená půlka silnice a kromě pochodujících toho využili i fešní bruslaři na in-linech:-)
Hned za Puertou de Alcalá je obrovský park - anebo plíce Madridu - Parque de Retiro. Protože byla neděle, tak tam byli nějací pouliční umělci a různí baviči-hlavně pro děti.
Tady jeden z nich. To byl spíš takovej nějakej magor. Furt tam něco vykřikoval a každou chvíli vypadalo, že na tomhle byciklu bude jezdit, ale když ani po 10-ti minutách nezačal a začal popíjet whisky, tak jsme s Elly usoudily, že ani nemá v plánu jezdit a šly jsme dál.
Holubi v moderním městě už nežerou drobky:-)
Jezírko a v pozadí Monumento A.Alfonzo XII
Venkovní loutkové divadlo pro děti. Byly fakt zlatý, jak tam tak všechny seděly a prožívaly to a když se něco dělo s Kašpárkem, tak byly fakt vyděšený a křičely na čarodejnici.
Kašpárek:-)
:-)
Palacio del Cristal-celá budova skleněná (by mě zajímalo, jak to umývají). Dovnitř jsme se ale nedostaly.
...tak aspoň foto zvenčí
Socha Padlého anděla. Těch na světě moc není, protože se moc často nezobrazuje. Jde o to, že původně byli 4 archandělé a jeden z nich dělal větší bordel, než by měl, tak byl uvržen do pekla a stal se z něj Satan. Jestli to někdo umí vysvětlit líp, tak se klidně ozvěte:-)
Fotografka při činu. Někdy je holt lepší zůstat jen za foťákem, aneb konečně vysvětlení pro ty, co se ptají, proč sem nedávám víc fotek se mnou :-)
Když jsme se dostatečně poprocházely v parku, tak jsme se vrátily do ulic...
Pouliční antikvariát
Lahůdka pro stavařea tady. Ať jsem se dívala, jak jsem se dívala, tak ta budova stála jen na třech podpěrách. Což by se dalo, ale vzhledem k tomu, že měla asi 5 pater a ta vykonzolovaná část měla odhadem tak 20 metrů, tak už mi to připadá krapet náročnější:-)
Sexy Neptun i s fontánou:-)
Tohle bylo na Madridu příjemné překvapení-taxíky značky Škoda Octavia :-)
Poslední akcí v Madridu bylo muzeum Prado. Taková klasika, něco jako Louvre v Paříži. Vstupný 8 euro, v neděli odpoledne zadarmo, podle čeho taky vypadaly fronty...
Fronta před Pradem-vypadá beznadějně, ale za 10 minut jsme byly uvnitř
Upřimně řečeno, Prado mě až tak moc nenadchlo. Jasný, byly tam hodně známý obrazy hodně známých malířů (El Greco, Goya, Velazquez, Rubens, Tizian apod.), ale celkově mě to nějak nenadchlo. Nejvíc se mi asi líbily obrazy Nahá Maja a Oblečená Maja od Goyi. Byly hnedka vedle sebe a tak jsme s Elly přemýšlely, co kreslil dřív. Nakonec Elly usoudila, že nejdřív vyslečenou, protože na té oblečené části je víc červená a že zřejmě měli nějakou "milostnou pauzu" mezi oběma obrazama:-)
Pradem náš výlet do Madridu skončil. A jsem z toho taková rozpačitá. Jasně, je to hezký město, je tady plno kultury, ale ničím výrazným mě nenadchlo (možná ta Reina Sofia). Možná to bylo počasím. Každopádně jsem ráda, že jsem ho viděla. Ale v blízké době ho znovu vidět neplánuju.
Večer jsme ještě pojedly na bytě pravou španělskou paellu. Takže ochutnáno :-) Hodně brzo ráno nás naši hostitelé odvezli na letiště a kolem 9 jsme úspěšně přistály "doma" v Alicante...